Dbanie o samochód – podobnie jak wszystkie inne powierzchnie, powierzchnie reflektorów podczas jazdy są narażone na różne czynniki zewnętrzne. Jednak ich starzenie ma znacznie bardziej niebezpieczne skutki niż nawet straty w farbie. Do tej pory walka z efektami starzenia się lamp polegała głównie na ich regeneracji i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak chronić nieistniejące reflektory. Jednak na rynku istnieją już środki, które mogą również chronić reflektory przed dalszymi uszkodzeniami.

Dbanie o samochód – ciąg dalszy

Bez względu na rodzaj lub markę różne substancje wpływają na reflektory podczas jazdy, od typowych warunków atmosferycznych po chemikalia, które pozostają w innych pojazdach, sól drogowa, brud lub piasek. Wszystkie będą miały negatywny wpływ na działanie przednich świateł, a tym bardziej myślimy o ich ochronie. Pożółkłe, matowe reflektory nie tylko osłabiają jakość wiązki światła, ale także zmieniają kąt rozproszenia na ulicy, co znacznie pogarsza widok. Skutki słabej widoczności, szczególnie w zimie, mogą być tragiczne. Gorzej widzimy wszystkie przeszkody na drodze, a także gorzej. Ponadto niewystarczające oświetlenie może być nawet przyczyną otrzymania dowodu rejestracyjnego lub nie sprawdzenia stacji diagnostycznej. Warto o tym pamiętać w kategorii dbanie o samochód.

Co ciekawe, problemy związane z reflektorami są często niedoceniane przez kierowców. Widać to wyraźnie w Polsce, gdzie miliony Polaków jeżdżą samochodami w wieku co najmniej 10 lat, czyli samochody, w których problem występuje często. Chociaż rozruch jest nadal rozważany ze względu na znaczny wpływ na drogę, żółte reflektory są traktowane jako efekt żarówki. W praktyce nawet najjaśniejszy biały kolor światła odblaskowego jest nieco pomocny, jeśli kolor światła wynika z pożółkłej powierzchni odbłyśnika. Warto zatem postawić na dbanie o samochód.

W sytuacji, gdy powierzchnia reflektora z czasem się zmatowiła, procesem odwracającym skutki zużycia jest jego regeneracja. Odbywa się to głównie przez polerowanie powierzchni. Za pomocą pasty powierzchnia reflektora usuwa brud i zużyte warstwy oraz przywraca oryginalną przezroczystość. Czasami wstępem do polerowania jest szlifowanie z odpowiednio dobraną gradacją i dużą ilością wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *